ALLA
Utställningen ALLA visas i Luleå Konsthall 28 augusti–7 november. Utställningen inkluderar verk från allmänheten, ett interaktivt skapanderum för barn och unga och en videoinstallation av konstnären Jonas Staal.
Utställningen utforskar vad demokrati är, både i teori och praktik, och hur konst kan påverka samhällsberättelser. Den visar att konst kan vara ett verktyg för både inkludering och utnyttjas för maktutövning. Målet är att skapa utrymme för reflektion och samtal, med perspektiv från både lokala och globala sammanhang.
Den första delen, en deltagarbaserad salong, är ett experiment i radikal inkludering där vem som helst kan bidra med ett konstverk. Det utmanar traditionella gränser för vem som bestämmer vad konst är och vem som får delta. Läs mer om hur du deltar med ett verk här: kulturenshus.com/konsthall/konsthall/opencall
Videoinstallationen Propaganda Theatre av den nederländske konstnären Jonas Staal undersöker hur propaganda används för att skapa politiska berättelser och maktstrukturer. Den visar hur kulturen kan fungera som ett strategiskt verktyg för att påverka samhället och utmana makten.
I ett interaktivt rum får barn och unga möjlighet att skapa fanor och textila verk för att uttrycka sina perspektiv och erfarenheter. Rummets utveckling och deltagarnas bidrag skapar en kollektiv och mångstämmig bild av ungas livsvillkor, vilket visar hur deltagande kan bidra till socialt och kulturellt meningsskapande.
Pågår
Avvikande öppettider
Lördag 31 okt stängt